On Campus
 
Awards Archives

Academic
Sidelines
 
Academic Policies
Academic Services
Awards
Career Development
Community Service
Karin L. Bone Athletics Study Center
Photo Galleries
SAAC
Academic Events
Staff
Student-Athlete Handbook 
Illinois State Bone Scholars
Illinois State Red Tassel Mortarboard
Academic All-Americans
Illinois State Athlete of the Year
Charlotte West Award Winners
Arthur Ashe Award Winners
Golden Key Scholars
NCAA Leadership Committee
Laurie Mabry Award Winners
Aumni Award Winners
Leadershape Participants
Scholar-Athlete of the Year
Team GPA Winners
 

 

Illinois State Bone Scholars
 
YearNameSport
1971Tom HansonWrestling
1980Beth LandesW. Basketball
1984Jackie KemperVolleyball
1985Nancy HarrisW. Track and Field
1992Carmon HulitSoftball
1995Mary Jane JohnsonW. Basketball
1997Dan MullerM. Basketball
1997Kristi GearyVolleyball
1998Valerie TrameW. Basketball
1999Kress ShoresW. Tennis
2000Greg Morgan M. Golf
2000Andrea LovelleSwimming/Diving
2000Stacia BesteW. Track and Field and Cross Country
2001Adam WaughFootball
2001Deborah BirrerSwimming and Diving
2002Mark MoelleringM. Track and Field
2003Abbie ScottSoftball
2005Ryan BrownM. Golf
2009Erin LindseyVolleyball
 
Back To The Top
 
Illinois State Red Tassel Mortarboard
 
YearNameSport
1993Carmen HulitSoftball
1997Kress ShoresW. Tennis
1998Jay AndersonBaseball
1998Scott PreuskerFootball
1999Beth LarsonGymnastics
1999Larissa FostiakW. Tennis
1999Stacy TannerVolleyball
2000David SchoeberleinBaseball
2000Adam WaughFootball
2000Andrea LovelleSwimming/Diving
2001Ted WulfFootball
2001Corey HarrisSoftball
2002Mark MoelleringM. Track and Field
2002Katie ShiffletSoftball
2003Shelby LipsonW. Tennis
2004Ryan BrownM. Golf
2004Lisa KleinGymnastics
 
Back To The Top
 
Academic All-Americans
 
YearNameSport
1973Doug CollinsM. Basketball
1976Tony BarnesFootball
1980Jeff HembroughFootball
1980Beth LandesW. Basketball
1983Jim PacanowskiBaseball
1987Jeff HarrisM. Basketball
1988Jeff HarrisM. Basketball
1988Dan HackmanFootball
1989Dan HackmanFootball
1992Jan RuehlickeM. Soccer
1993Jan RuehlickeM. Soccer
1994Tim AchterbergFootball
1994Mike VandeGardeM. Basketball
1995Tim AchterbergFootball
1995Keith GoodnightFootball
1997Dan MullerM. Basketball
1997Skipp SchaefbauerM. Basketball
1997Kristi GearyVolleyball
1998Dan MullerM. Basketball
1999Sean RileyM. Basketball
1999Heather StellaSoftball
2000Adam WaughFootball
2000Cathy PeverlySoftball
2000Andrea LovelleSwimming and Diving
2000Stacia BesteW. Track and Field
2001Adam WaughFootball
2001Yew Ming SiM. Tennis
2001April SchermannSoftball
2001Stacia BesteW. Track & Field
2001Zana FriganovicW. Tennis
2002Christian GoyM. Track & Field
2002Corey HarrisSoftball
2002Deborah BirrerSwimming/Diving
2002Stacia BesteW. Track & Field
2003Christian GoyM. Track & Field
2003Tiffany DeClarkW. Soccer
2004Liina Suurvarik W. Tennis
2005Neil PlankM. Basketball
2005Kate StakeSoftball
2009Scott KrapfM.Cross Country/Track and Field
2010Bethany BrownW. Soccer
 
Back To The Top
 
Illinois State Athlete of the Year
 
YearNameSport
1990Jill HollembeakGymnastics
1990Allen AdamsM. Soccer
1991Tony JonesFootball
1991Lisa RolfVolleyball
1992Dion SimmonsM. Track and Field
1992Kim NelsonVolleyball
1993Tina LindseyW. Golf
1993Kevin BrackenWrestling
1994Matt GainerBaseball
1994Jodi BurchSoftball
1995Jodi BurchSoftball
1995James DuncanM. Track and Field
1996Dan MullerM. Basketball
1996Andi HardwickVolleyball
1997James DuncanM. Track and Field
1997Sue DaggettW. Track and Field
1998Heather StellaSoftball
1998Angie JoyW. Track and Field
1998Chris BaileyM. Track and Field and Cross Country
1999Heather StellaSoftball
1999Chris BaileyM. Track and Field and Cross Country
2000Galen ScottFootball
2000Kendra HaselhorstVolleyball
2001Christian GoyM. Track and Field and Cross Country
2001Nicole KurthSoftball
2002Christian GoyM. Track and Field and Cross Country
2002Stacia BesteW. Track and Field and Cross Country
2003James "Boomer" Grigsby Football
2003Liina SuurvarikW. Tennis
2004James "Boomer" Grigsby Football
2004Linna SuurvarikW. Tennis
2005James "Boomer" Grigsby Football
2005Krystal FeathersonSwimming/Diving
2006Stafford DavisFootball
2006Samantha RichdaleGolf
2007Luke DroneFootball
2007Shannon NicholsonSoftball
2008Kristi CironeW.Basketball
2008Osiris EldridgeM. Basketball
2009Kristi CironeW. Basketball
2009Osiris EldridgeM. Basketball
2010Brittany SmithW. Track and Field
2010Kevin TokarskiBaseball
 
Back To The Top
 
Charlotte West Award Winners
 
YearNameSport
2002Stacia BesteW. Track & Field
2003Christian GoyM. Track & Field
2009Stacey MillerW. Golf
 
Back To The Top
 
Arthur Ashe Award Winners
 
YearNameSport
2002Cutie TaylorSoftball
2005Kanisha CampbellSoccer
2005Jackie WilliamsSoftball
2007 Brea BanksW. Basketball
2007Kanisha CampbellW. Soccer
2007Tiffany HudsonW. Basketball
2007Anna LovellW. Basketball
2007Devon WilliamsW. Track
2007Anna LovellW. Track
2007Devon WilliamsW. Track and Field
2008Carl AzabM. Track and Field
2007Brea BanksW. Basketball
2008Tiffany HudsonW. Basketball
2008Anna LovellW. Track and Field
2008Kedric MeredithFootball
2008Raquel RattraySoccer
2010Ashleen BraceyW. Basketball
2010Cliffton GordonFootball
2010Raquel RattraySoccer
 
Back To The Top
 
Golden Key Scholars
 
YearNameSport
1999David SchoeberleinBaseball
1999Andy KingFootball
1999Adam WaughFootball
1999Ted WulfFootball
1999Andrea LovelleSwimming/Diving
1999Stacia BesteW. Track and Field and Cross Country
1999Monique HaanW. Track and Field
1999Zana FriganovicW. Tennis
2001Dusty BurkFootball
2001Matt SchellFootball
2001Rena FoxGymnastics
2001Mark MoelleringM. Track and Field
2001Corey Harris Softball
2002Lindsey KlinefelterGymnastics
2002Melissa BakerSoftball
2002Katie ShiffletSoftball
2002Stepanie ReichleW. Basketball
2002Shelby LipsonW. Tennis
2003Shelby LipsonW. Tennis
2004Ryan BrownM. Golf
2004Steve CarrollFootball
2004Jessie JanikVolleyball
 
Back To The Top
 
NCAA Leadership Committee
 
YearNameSport
1998Heather StellaSoftball
1998Jay AndersonBaseball
1999Kevin GlennFootball
2000Dave SchoeberleinBaseball
2000Zana FriganovicW. Tennis
2001Andy KingFootball
2002Heather MohlerGymnastics
2003Tiffany DeClarkW. Soccer
2004Ben CappuccittiM. Tennis
2005Ryan BrownM. Golf
2008Meaghan KoshmanGymnastics
2009Filip MiljevicM. Tennis
2009Scott KrapfM. Cross Country/Track and Field
 
Back To The Top
 
Laurie Mabry Award Winners
 
YearNameSport
1981Beth LandesW. Basketball
1981Lynn AdamsVolleyball/Track
1982Melinda HopperSoftball
1983Julie CordesVolleyball(Manager)
1984Theresa UrbanowskiSoftball
1985Cindy SeilerSwimming/Diving
1985Jackie KemperVolleyball
1986Maxine McGlaughlinSoftball
1986Tracy StroyanVolleyball
1987Ellen McGrewW. Basketball
1987Therese McGrawSoftball
1988Diane FrenchGymnastics
1988Liz HendricksVolleyball
1989Ellen McGrewW. Basketball
1990Stacey AndersonVolleyball
1991Jill HollembeakGymnastics
1992Tory KossSoftball
1992Jan MadlockVolleyball
1993Jeanette NewberryVolleyball
1994Tina LindseyW. Golf
1996Jill ColeVolleyball
1997Julie OrrisonW. Golf
1998Kristi GearyVolleyball
1999Heather StellaSoftball
2000Beth LarsonGymnastics
2001Michelle HustonGymnastics
2002Jill RachfordW. Golf
2003Corey HarrisSoftball
2004Beth HustonBasketball
2005Kelly RikliVolleyball
 
Back To The Top
 
Aumni Award Winners
 
YearNameSport
1999Beth LarsonGymnastics
2000Corey HarrisSoftball
2001Mark WalcottM. Track and Field
2002Melissa Colthrust W. Soccer
2003Aaron PetersonFootball
2004Lisa KleinGymnastics
 
Back To The Top
 
Leadershape Participants
 
YearNameSport
2002Joe BendoratitisFootball
2002Lindsay KlinefelterGymnastics
2002Kristy KreinbrinkGymnastics
2002Lisa KleinGymnastics
2002Sharon BladeW. Basketball
2002Kaila FullerW. Golf
2002Sarah LoomisW. Golf
2002Alana HoffmanW. Tennis
2003Kory AndersonFootball
2003Niall CampbellFootball
2003Janiah DowningFootball
2003Joe PantojaFootball
2003Matt PezdekFootball
2003Amy BiedenhamGymnastics
2003Nicole BishopGymnastics
2003Megan GoettingGymnastics
2003Courtney JohnsonGymnastics
2003Marcus ArnoldBasketball
2003Sara GrovesSwimming
2003Amber RogersVolleyball
2003Sara StevensonW. Basketball
2003Ryan BrownM. Golf
2004Erin CunninghamGymnastics
2004Darius GivensFootball
2004Jessica JanikVolleyball
2004Emily KabbesVolleyball
2004Savannah KnowlesVolleyball
2004Jonathon LyonsFootball
2004Jaci McCormackW. Basketball
2004Megan McCrackenW. Basketball
2004Antwan OliverFootball
2004Geoff PearsonFootball
2004Monique WitkowskiSwimming
2005Sam YearginFootball
2005Kye StewartFootball
2009Keenan WembleyFootball
 
Back To The Top
 
Scholar-Athlete of the Year
 
1993Carmen Hulit Softball
1994Jon McAvoyFootball
1994Lisa MihallikSwimming
1995Tim AchtenbergFootball
1995Mary Jane JohnsonW. Basketball
1996Dan MullerM. Basketball
1996Mary Jane Johnson OwensW. Basketball
1997Dan MullerM. Basketball
1997Kristi GearyVolleyball
1998Jay AndersonBaseball
1998Michelle KutcherVolleyball
1999Jay AndersonBaseball
1999Kress ShoresW. Tennis
2000Adam WaughFootball
2000Andrea LovelleSwimming/Diving
2001Adam WaughFootball
2001Stacia BesteW. Track and Field
2002Christian GoyM. Track and Field
2002Deborah BirrerSwimming/Diving
2003Josh KautenBaseball
2003Abbie ScottSoftball
2004Neil PlankM. Basketball
2004Liina SuurvarikW. Tennis
2005Steve CarrolFootball
2005Kate StakeSoftball
2006Jessie JanikVolleyball
2006Ryan BrownGolf
2007Shannon NicholsonSoftball
2007Mike VandelloM. Basketball
2008Tracey DeyellW. Swimming
2008Kedric MeredithFootball
2009Erin LindseyVolleyball
2009Scott KrapfM. Cross Country/Track and Field
 
Back To The Top
 
Team GPA Winners
 
1998-FallBaseball
Spring-1999W. Tennis
Spring-1999Golf
Fall-1999W. Tennis
Fall-1999Golf
2000-SpringGymnastics& W. Tennis
2000-SpringM.Golf
2000-FallGymnastics
2000-FallM. Cross Country
2001-Spring Gymnastics
2001-Spring Golf
2001-FallW. Cross Country
2001-FallM. Cross Country
2002-Spring Softball
2002-Spring W. Tennis
2002-FallWCC & Gym.
2002-FallM Tennis
2003-Spring Softball
2003-Spring Golf
2003-FallW. Cross Country
2003-FallM.Golf
2004-SpringW. Track and Field
2004-SpringM. Track and Field
2004-FallW. Cross Country
2004-FallMen's Golf
2005-SpringMen's Golf
2005-SpringVolleyball
2005-Fall Volleyball
2005-Fall Men's Tennis
2006-Spring Women's basketball
2006-Spring Men's Tennis
2006-Fall Women's Tennis
2006-Fall Men's Tennis
2007-Spring Men's Tennis
2007-Spring Women's Golf
2007-FallMen's Golf
2007-FallWomen's Tennis
2008-SpringMen's Tennis
2008-SpringWomen's Golf
2008-FallMen's Tennis
2008-FallWomen's Cross Country
2009-SpringMen's Tennis
2009-SpringWomen's Golf
2009-SpringWomen's Tennis
2009-FallMen's Golf
2009-FallVolleyball
2010-SpringMen's Tennis
2010-SpringWomen's Soccer
 
Back To The Top